Barkod Etiket

Genellikle bilgi akışının düzenlenmesi ve kontrol edilmesi amacıyla kullanılan Barkod Etiketler günümüzde birçok sektörde kullanılmaktadır. Genel hatlarıyla BARKOD sistemi şu bileşenlerden oluşur;

  • Etiketler
  • Barkod yazıcılar
  • Barkod okuyucular
  • Barkod yazılımı

Barkod cihazlarının okuyabildiği dilde kodlanan barkod etiketle; stok durumunuzu, stok kontrolünüzü, alarmınızı vb. işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. İki ana barkod türü vardır: doğrusal (veya geleneksel) barkodlar ve 2D barkodlar (QR kodları gibi).

  • Doğrusal Barkodlar, normalde şirketin merkezi veri tabanının fiyat ve kalan miktar gibi ürün bilgilerini bulmak için kullandığı barkodlardır. Bu barkodlar bir kimlik numarasına sahiptir ve içeriğinde tek bir bilgiyi tutar.
  • 2D Barkodlar, fiyat ve miktar dâhil çok daha fazla veriyi tutabilen barkodlardır. Ayrıca ilgili bilgiler için fotoğraflar veya web sayfalarına bağlantılar içerebilirler. Çalışanlar kablosuz olarak veya bluetooth aracılığıyla şirket veri tabanına, depolarına veya diğer uzak konumlara bağlanabilirler. Bu bağlantıyı sağlamak için barkod tarayıcılar, mobil bilgisayarlar veya akıllı telefonlar kullanır.

Barkod Etiket Ürünleri

Bu basit ama etkili sistem son yıllarda daha da popüler hale gelmiştir. Barkod Etiketler şu anda tüm işletmelerde ve endüstrilerde en yaygın kullanılan ürünlerden biridir. 50×75, 40×50, 460x 60, 45×200 (ve çok daha fazlası) gibi farklı boyutlarda; beyaz, şeffaf, kırmızı, mavi gibi farklı renklerde ve kare, oval, yatak-dikey gibi farklı şekillerde basılabilen Barkod Etiketler, çok çeşitli şekillerde bulunmalarıyla geniş kullanım alanına sahiptirler.

İşletmeniz için Barkod Etiketlerini nasıl kullanıyorsunuz?

Evrensel Ürün Kodu (UPC) Etiketleri, GS1 Barkod Veri tabanı aracılığıyla veri toplayan küçük ve büyük işletmeler tarafından her gün kullanılır. UPC Etiketleri veri toplama, perakende ürün takibi ve varlık takibine yardımcı olur.

Şirketinizin ihtiyaçlarına bağlı olarak Barkod Etiketlerinizi rulo veya tabaka halinde yazdırabilme özellikleri bulunur. Barkod Etiketleri çoğunlukla mağazalardaki perakende ürünleri izlemek için kullanılır, ancak ürün etiketleri, özel etiketler, paketleme, tanımlama, depolama, nakliye ve daha fazlası için kullanılabilir.

Kullanımınıza ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, barkod Etiketleri kağıt, vinil, bopp, sentetik veya folyo olarak mevcuttur. Özel Barkod Etiketleri, dayanıklılık, tarama yeteneği ve güvenilir yapışma açısından ayrıcalıklı seçeneklerdir.  Barkod Etiketlerinizi, hangisini tercih ederseniz edin, rulo veya yaprak üzerine yazdırabilirsiniz.

Barkod Etiket Kullanım Alanları

Barkod etiket günümüzde hemen hemen tüm sektörlerde uygulanmaktadır. Giyimden yiyecek – içeceğe, kozmetikten mobilyaya her sektörde kullanılabilmektedir.

  • Teknoloji: Temel yazıcı teknolojisi türleri nokta vuruşlu, mürekkep püskürtmeli, lazer ve termaldir. İlk üç tip, yüksek bakım maliyetleri ve israf pahasına “adil” değer sağlarken, termal daha az çevresel etkiyle daha kaliteli barkodlar oluşturur. Hem doğrudan termal (kimyasal olarak işlenmiş malzemelerden yapılmıştır) hem de termal transfer (uzun ömürlü bir barkod için mürekkebi eritmek için bir termal baskı kafası kullanır) vardır.
  • Malzemeler: Barkodlarınızı kağıt veya sentetik malzemeler üzerine mi yazdıracaksınız? Sentetikse, uzun ömürlü bir etiket oluşturmak için polyester, uzun ömürlü akrilik veya başka bir malzeme mi kullanacaksınız? Her uygulama için stok etiketleri mi oluşturacaksınız yoksa özel etiketler mi yazdıracaksınız? Bu sorular çok önemlidir ve sizi bir sonraki faktöre getirir.
  • Kapsam: Küçük işletmeler, küçük ölçekli işler için masaüstü yazıcıları kullanabilir; hastaneler, hastalar için giyilebilir barkodlar üretmek için bileklik yazıcıları kullanır; depolar, üretime ayak uydurmak için gereken binlerce barkodu oluşturmak için genellikle endüstriyel yazıcılara yatırım yapar; ve bunun gibi. İki ana kategori masaüstü ve endüstriyel olmakla birlikte, iki veya dört inç masaüstü çeşitleri de dahil olmak üzere bunların içinde alt kümeler de vardır.
  • Kendin Yap: İşletmenizin ihtiyaçlarına göre barkodları kendiniz tasarlayıp oluşturmak mümkündür. Bununla birlikte, bazı şirketler bu sorumluluğu dışarıdan temin etmenin gerekli ya da tercih edildiğini görmektedir. Bir yöne ya da diğerine gitmeden önce barkodlarınızı nasıl kullanacağınızı belirleyin.

Barkod Etiket Hizmetleri

Barkodlar, işinizin ihtiyacı ne olursa olsun manuel işlemlerden daha iyi bir seçimdir. Bazı şirketler, önemli arka uç işlemleri için hala bir kalem ve kâğıt kullanmaya veya sistemsiz çalışmaya başvuruyor.

Barkod Etiketten faydalanmayan bu şirketler aşağıda sayacağımız ayrıntılardan ve avantajlardan uzak kalıyorlar. İşte Barkod Etiket Hizmetlerinden neler kazanabileceğiniz:

Barkod Etiket Kullanmanın Faydaları

Doğruluk: Hem envanter hem de varlık yönetimi için, manuel süreçlere güvenen işletmeler sürekli olarak en yüksek verimlilikten daha az çalıştıklarını ve gereksiz yere para kaybettiklerini fark ederler.

Excel elektronik tabloları hatalarla doludur, barkod tarayıcılar için her 36 trilyonda biri yerine her 300 karakterde bir yazım hatası, gereksiz yeniden siparişlere, stokların tükenmesine ve hayalet varlıklara (genel muhasebede görünen ancak eksik olan varlıklar) neden olurveya kullanılamaz), karları öldürebilir.

Zaman ve iş gücü yönetimi: Elektronik tablolardan geçerek üç aylık veya yılsonu varlıkları yürütmek için gereken zaman, önemli görevler için harcanmalıdır. Çalışanlar, yanlış yerleştirilmiş envanter için rafları tarayarak veya bir hatayı manuel olarak geçersiz kılmak için zamanlarını boşa harcıyorlar.

Hesap verebilirlik: Ne yazık ki, çalışanların hırsızlığı varlıklar ve envanter için gerçek bir tehdittir, bir barkod sistemi, manuel kontrol sisteminin eşleşemeyeceği bir sorumluluk katmanı ekler.

TMK Reklam Barkod Etiket

Barkod Etiket konusunda eksiksiz hizmet sunan TMK Reklam olarak her türlü siparişinizi eksiksiz ve zamanında teslim ediyoruz. Alanında uzman personelimiz ve iş vizyonumuzla sizlere bu konuda da destek oluyoruz.

Barkod Etiket Fiyatları

Farklı istek ve sipariş boyutlarına göre çeşitlilik gösteren Barkod Etiket fiyatları hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.