Serigrafi Baskı Etiket

Serigrafi Baskı, şablonlu bir tasarımın ağ ekranı, mürekkep ve silecek kullanılarak düz bir yüzeye aktarılması işlemidir. Kumaş ve kağıt en yaygın olarak serigrafi baskılı yüzeylerdir, ancak özel mürekkeplerle ahşap, metal, plastik ve hatta cama da baskı yapmak mümkündür. Temel yöntem, ince bir örgü ekranda bir şablon oluşturmayı ve ardından tasarımınızın altındaki yüzeyde bir baskı oluşturmak için mürekkebi (veya sanat eserleri ve posterler söz konusu olduğunda boyayı) itmeyi içerir. İşlem bazen ‘serigrafi’ veya ‘serigrafi baskı’ olarak adlandırılır ve gerçek baskı süreci her zaman oldukça benzer olsa da, şablonun yaratılma şekli kullanılan malzemelere bağlı olarak değişebilir. Farklı şablon teknikleri şunları içerir:

  • Ekranın istenen alanlarını kaplamak için maskeleme bandı veya vinil kullanmak.
  • Daha sonra bir fotoğrafa benzer şekilde geliştirilen bir şablon oluşturmak için ışığa duyarlı bir emülsiyon kullanmak
  • Serigrafi tekniği kullanılarak yapılan tasarımlarda yalnızca bir veya birkaç ton mürekkep kullanılabilir. Çok renkli öğeler söz konusu olduğunda, renkler, her mürekkep için ayrı şablonlar kullanılarak ayrı katmanlar halinde uygulanmalıdır.

Serigrafi Baskı Ürünleri

Serigrafi tekniğinin bu kadar yaygın olarak kullanılmasının nedenlerinden biri de koyu kumaşlarda bile canlı renkler üretmesidir. Mürekkep veya boya, kumaşın veya kağıdın yüzeyindeki katmanlarda da bulunur, bu da baskıya hoş bir dokunsal kalite verir.

Bu teknik, yazıcının bir tasarımı birden çok kez kolayca yeniden üretmesine izin verdiği için de tercih edilmektedir. Aynı şablon bir tasarımı tekrar tekrar kopyalamak için kullanılabileceğinden, aynı giysi veya aksesuarın birden çok kopyasını oluşturmak için çok kullanışlıdır. Bu, serigrafi baskıyı spor takımları veya iş üniformaları için büyük miktarlarda özel giysi oluşturmak için çok verimli bir teknik haline getirir.

Deneyimli bir yazıcı tarafından profesyonel ekipman kullanılarak gerçekleştirildiğinde, karmaşık çok renkli tasarımlar oluşturmak da mümkündür. İşlemin karmaşıklığı, yazıcının kullanabileceği renk sayısının bir sınırı olduğu anlamına gelse de, yalnızca dijital baskı ile elde edilebilecek olandan daha yoğun renklendirmeye izin verir.

 

Serigrafi Baskı Süreci

Farklı Serigrafi Baskı yöntemleri vardır, ancak hepsi aynı temel tekniği içerir. Aşağıda bahsedeceğimiz baskı biçimi, özel bir şablon oluşturmak için özel bir ışığa duyarlı emülsiyon kullanır; Bu, karmaşık şablonlar yapmak için kullanılabileceği için en popüler ticari baskı türü olma eğilimindedir.

Adım 1: Tasarım Oluşturulması

Yazıcı, başlamak için bitmiş ürün üzerinde oluşturmak istediği tasarımı alır ve şeffaf bir asetat film üzerine yazdırır. Bu, şablonu oluşturmak için kullanılacaktır.

Adım 2: Ekran hazırlanır

Ardından, yazıcı tasarımın karmaşıklığına ve basılan kumaşın dokusuna uyacak bir ağ ekranı seçecektir. Ağ ekran daha sonra parlak ışık altında geliştirildiğinde sertleşecek olan ışığa duyarlı bir emülsiyon tabakası ile kaplanır.

Adım 3: Emülsiyon açığa çıkar

Tasarıma sahip asetat levha daha sonra emülsiyon kaplı ekranın üzerine serilir ve her şey çok parlak bir ışığa maruz bırakılır. Işık emülsiyonu sertleştirir, böylelikle ekran tarafından kaplanan kısımlar sıvı halde kalır. Nihai tasarım birden fazla renk içerecekse, her bir mürekkep katmanını uygulamak için ayrı bir ekran kullanılmalıdır. Çok renkli ürünler oluşturmak için, yazıcının her kalıbı tasarlamak için becerisini kullanması ve son tasarımın kusursuz olmasını sağlamak için bunları mükemmel bir şekilde hizalaması gerekir.

Adım 4: Emülsiyon yıkanır ve şablon oluşturulur

Ekran belirli bir süre pozlandıktan sonra, ekranın tasarımın kapsamadığı alanlar sertleşecektir. Sertleşmemiş herhangi bir emülsiyon daha sonra dikkatlice durulanır. Bu, mürekkebin geçmesi için ekranda tasarımın net bir izini bırakır. Ardından ekran kurutulur ve yazıcı, baskıyı orijinal tasarıma mümkün olduğunca doğru yapmak için gerekli rötuşları veya düzeltmeleri yapar. Şablon artık kullanıma hazırdır.

Adım 5: Baskı Hazırlığı

Ekran daha sonra baskı makinesine yerleştirilir. Basılan ürün veya giysi, ekranın altına, baskı tahtasına düz bir şekilde yatırılır. Manuel ve otomatik stiller de dahil olmak üzere bir dizi farklı baskı makinesi vardır, ancak çoğu modern ticari yazıcı, aynı anda birkaç farklı ekranın çalışmasına izin verdiği için otomatik bir döner döner yazıcı kullanacaktır. Çok renkli baskılar için, bu tür bir yazıcı, ayrı renk katmanlarını hızlı bir şekilde uygulamak için de kullanılabilir.

Adım 6: Mürekkep, ekrandan öğenin üzerine bastırılır

Ekran, baskı panosunun üzerine indirilir. Ekranın üst ucuna mürekkep eklenir ve mürekkebi ekranın tüm uzunluğu boyunca çekmek için bir silecek kullanılır. Bu, mürekkebi şablonun açık alanlarına bastırarak tasarımı altındaki ürünün üzerine basar. Yazıcı birden fazla öğe oluşturuyorsa, ekran yükseltilir ve baskı panosuna yeni bir giysi yerleştirilir. İşlem daha sonra tekrarlanır. Tüm öğeler basıldıktan ve şablon amacına hizmet ettiğinde, emülsiyon özel bir yıkama sıvısı kullanılarak çıkarılır, böylece ağ yeni kalıplar oluşturmak için yeniden kullanılabilir.

Adım 7: Ürün kurutulur, kontrol edilir ve bitirilir

Basılan ürün daha sonra, mürekkebi ‘iyileştiren’ ve pürüzsüz, solmaz bir yüzey oluşturan bir kurutucudan geçer. Son ürün, yeni sahibine teslim edilmeden önce herhangi bir kalıntıyı gidermek için kontrol edilecek ve iyice yıkanacaktır.

Serigrafi Baskı Hizmetleri

Serigrafi Baskı hizmetleri,  birçok matbaa tarafından gerçekleştirmektedir. Sadece serigrafi baskı hizmetlerine yoğunlaşmış matbaalar da bulunmaktadır. TMK Reklam olarak Serigrafi Baskı konusunda profesyonel hizmet sunmaktayız.

Serigrafi Baskı Kullanım Alanları

Serigrafi baskı kullanım alanları kısmına gelince, başta metal olmak üzere, polyester, cam, ahşap, kumaş ve deri yüzeylere serigrafi baskı kolaylıkla uygulanabilir. Promosyon ürünleri olan kupa ya da çakmak gibi farklı ürünlere de Serigrafi baskı etiket kullanımı yapılabilmektedir.

TMK Reklam Serigrafi Baskı

Çok çeşitli yüzeylerde farklı tasarımlara imkan kılan Serigrafi Baskı konusunda TMK Reklam olarak bizden profesyonel hizmetler alabilirsiniz. Her türlü ihtiyacınız ve siparişiniz için deneyimli ekibimizle sizlere hizmet vermekteyiz.

Serigrafi Baskı Fiyatları

Tüm özel siparişleriniz ve projeleriniz için bizlerden fiyat bilgisi alabilir, merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz. Serigrafi Baskı işleriniz ile ilgili şimdi bizimle iletişime geçin.