Metal Etiket Ürünleri

Metal Etiket Ürünleri

Metal Etiket Ürünleri

Metal Etiket Ürünleri 1200 800 Etiket Ürünleri, Etiket Baskı, Etiket Çeşitleri

Etiketler günümüzde hemen hemen her alanda kullanılan ürünlerdir. Bir markanın varlığını devam ettirmesinde ve ürünlerini kullanıcılarına kendi adıyla ulaştırmasında etiketler önemli rol oynamaktadır. Durum böyle iken etiket endüstrisi gelişmiş, çeşitlenmiş ve büyümüştür. Markalara en iyi hizmeti vermek amacıyla en son teknolojiler kullanılarak etiketlerin tasarlanması ve yapılması yoluna gidilmiştir. Özellikler etiket üretici firmalar, bir markanın ihtiyacını analiz ederek nokta atışı istek ve ihtiyaçları tespit eder hale gelmiştir.

Etiket denildiğinde herkesin aklına değişik sektörler ve birbirinden farklı ürünler gelecektir. Bu durum son derece normaldir. Çünkü etiketler çok farklı şekil, doku, malzeme ve özelliklerde olabilmektedir. Daha ayrıntılı incelediğimizde aslında bu etiketlerin üzerinde bulunan kodlama, harf, barkod, isim, logo gibi verilerin doğrudan bir markayı seslendirdiği anlaşılır. Etkileyici ve dikkat çekici bir etiket markanın akılda kalıcılığını sağlayacağı gibi aynı zamanda satın alma amacı gütmeyen kurumlarda da kullanılabilir. Son yıllarda tüketimin artmasıyla birlikte üreticiler müşteri memnuniyetine, kaliteye ve tüketicinin ihtiyaçlarını anlamaya daha fazla özen gösterir hale gelmiştir. Etiket sektörü de bu doğrultuda hareket ederek metal etiket adı verilen ürünleri piyasaya sürmüştür. Teknolojinin tüm imkanları kullanılarak tasarlanan metal etiketler firmanın ihtiyacını yüksek oranda karşılamıştır.  Peki nedir bu Metal Etiket Ürünleri?

İlk olarak “firmaları metal etiket kullanmaya yönlendiren ana neden nedir?” buna bakalım. Bilindiği üzere metal birçok sektörün demirbaşıdır ve dayanıklılığı sebebiyle tercih edilmektedir. Etiket sektöründe kullanılmasının sebebi de aslında bu özelliğin firmaya sunduğu faydalardır. Her marka ismini, logosunu veya kapıya astığı önemli bir yazısının uzun süre orada ilk günkü gibi kalmasını ister. Özellikle marka bilinirliği açısından devamlılık ve görsellik önemli olacağı için etiketlerin firmaya uyumlu bir halde de tasarlanması gerekmektedir. Durum böyle iken birçok ham maddeyi geçerek tahtı devraldı diyebiliriz. Silinmeyen kaliteli boyalar, etkili tasarımlar ve farklı boyutlarda üretilebilen metal etiketler hem uzun yıllar firmaları süsleyecek hem de anlatmak istediğiniz her ne ise onu kalıcı hale getirecektir.

Metal Etiket

Ürünle ya da sektörü az çok bilen her kişi Metal Etiket ürünlerinin ne kadar avantajlı olduğunu bilecektir. Metalin ısıya, suya, rüzgâra ve hava koşullara dayanıklılığından faydalanılarak tasarlanan bu ürünler pek çok firmanın gözdesidir diyebiliriz. Metal Etiketlerin boyutu, kullanılan malzemesi, kullanım amacı birbirinden farklı olabilir.

Peki neden metal etiket? Bunun başlıca nedeni aslında reklam verme amaçlıdır. Reklam iki türlü olur. İlki elbette bir ürününüz vardır ve bu ürünü satmak için farklılaşmanız gerekir. Rakip firmalardan sıyrılarak kendi markanızı ön plana çıkarmalısınız. İkincisi de ürününüz markanız veya kendinizsinizdir. Eğer ürününüz varsa sektörde her firmanın onlarca rakibi vardır ve farklılaşma yoluna gidilerek tüketicilerin dikkatinin çekilmesi hedeflenir. Tabelalar bu dikkat çekme amacına örnek verilebilir. Ürününüz markanız veya sizseniz; isminizin, firmanızın logosunun, sizi ifade eden kelimeleri veya görselleri etiket metal etiket haline getirebilirsiniz. Üstelik boyutunu, çeşidini, rengini kendiniz belirleyebilirsiniz. Mobilya, otomotiv ve makine endüstrileri başta olmak üzere metal etiket yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Metal etikete ihtiyaç duyanlar mutlaka son teknoloji ile üretilen bu etiket türünü inceleyerek ve doğru marka tercihi yaparak karar vermelidir.

Metal Etiket Baskı

Metal etiketler de diğer tüm etiketlerle aynı kullanım amacıyla tercih edilmektedir. Ürün, marka veya hizmet hakkında bilgi vermek ya da uyarmak. Metal Etiketler araç plakalarından uyarı levhalarına kadar günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir. Asansörler kamu daireleri, firmalar, cadde ve sokaklar ve daha birçok yerde bu metal etiket baskı ürünlerini görebilirsiniz. Genel olarak metal levhanın üzerine yapılan baskıda firmanın ismi, logosu, iletişim adresleri bulunmaktadır. Aynı zamanda uyarı amacı ile de metal etiket baskı oldukça yaygındır. Örneğin ürünün veya makinenin tehlikeli olduğu olduğunu veya ürününün bilgilerini yazmak mümkündür. Özellikle birçok sektörde metal etiket ürünler hayat kurtarmaktadır. Bu nedenle sektörün tam ihtiyacının karşılanmasına özen gösteren markalar tercih edilmelidir.

Metal Etiket yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli olan birkaç özellik vardır. İlk elbette dayanıklılığı konusudur. Paslanma ihtimali veya dayanıksız ürünler kullanıma uygun değildir. Bu nedenle Metal Etiketler üretilirken paslanmaya karşı dirençli olmalıdır. Bir diğer ihtiyaç ise baskının kaliteli olmasıdır. Hammadde her ne kadar mükemmel olursa olsun yanlış ve özensiz bir baskı emeğin heba olmasına neden olabilir. Aynı zamanda kullanılan baskı teknikleri firmanızı daha da göz önüne çıkarabilir. Bu nedenle metal etiket tasarlanırken yazı şekli, renkler, şekiller oldukça özenle seçilmelidir. Üzerine basılacak yazı, kullanılacak çizim ve renk uyumu yakalanmalıdır. Bundan sonrası ise uzun yıllar güvenle metal baskı etiketleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Metal Etiket Ürünleri 2

Metal Etiket Çeşitleri

Genel olarak metal etiket çeşitleri alüminyum, paslanmaz, pirinç alaşımlı, asit indirme, lazer gravür ve makine kumanda paneli metal etiketidir. En yaygın olanı ve en çok bilineni alüminyum etiketlerdir. Ortalama 0.30 mm ile 3 mm arasında bir kalınlığa sahiptir. Ham olarak işlenen plakanın üzerine baskı yapılmasıdır. Bu işlem yapılırken alıcının isteğine göre eloksal veya mikron eloksal kaplanmaktadır. Oldukça hoş bir görünüme sahip olan bu etiket türü dekoratif amaçlı kullanılabileceği gibi firmalar için kart olarak da kullanılabilir. Son yıllarda mobilya makine ve elektronik sanayilerinde tercih edilmektedir. Tüm bunlara ek olarak gümrük ürünlerinde de alüminyum etikete rastlamak mümkündür.

İkinci etiket çeşidi ise paslanmaz etiketlerdir. İsminden de anlaşılacağı üzere bu tür hava koşullarına oldukça dayanıklıdır. Açık veya kapalı ortamlarda, rutubete bağlı durumlarda paslanma meydana gelmez. Üretiminde üç farklı kalitede çelik kullanılır. AISI 304, 316, 430 kullanılan çeliklerdir. Kalınlığı ise 0, 30 mm ile 5 mm arasındadır. Parlak, yarı parlak ve mat olmak üzere üç adet çeşidi vardır. Ofis dekorasyonundan birçok alana kadar kullanım mümkündür.

Baskılama aşamasında ise serigrafi tekniği kullanılmaktadır. Diğer bir metal etiket türü ise pirinç etikettir. İsmi nispeten daha farklı olsa da metal ismi fosfor bronzdur. 0,1 mm 5 mm kalınlığa kadar üretimi mevcuttur. Çok şık bir görünüme sahip olan pirinç etiketler genellikle kurumsal firmalarda, lüks mağazalarda, reklam sektöründe kullanılmaktadır. Bir diğer tür ise asit indirme etiketleridir. Bu etiketler ilk üç maddede kullanılan ham maddelerin birleşmesiyle oluşmaktadır. Sektörel olarak sınırlandırılması mümkün olmayan asit indirme metal etiketlerinin reklamdan otomotive kadar uzandığı bilinmektedir. Kolay bir şekilde renklendirilerek kullanıcılarına sunulan bu etiketler asit ile oyulmaktadır. Bu ismi almasının sebebi de kullandığı asitli teknolojidir. Diğer metal etiket türlerine oranla tekniği daha zor ve maliyetli olacağı için fiyatı da yüksek olacaktır.

Kabartmalı metal etiketler diğer meral etiketlere oranla yumuşaklıklarıyla bilinmektedir. İstenildiği takdirde içerisine paslanmaz çelik de eklenebilir.  İsminden de anlaşılacağı üzere kağıt üzerine kalemle yazılıyor gibi bir his bu etiketlerde bulunmaz. Dokunulduğunda kabarık ve anlaşılır bir şekilde baskı yapılır. Böylelikle çok daha işlevsel bir görünüm elde edilirken sektörün ihtiyaçlarına da kulak vermiş olunur. Kabartmalı etiketler incelendiğinde kullanım alanlarının genellikle makine ve asansör sanayi olduğu görülecektir. Kullanılan teknik ise baskılama sonrası presleme işlemidir. Böylelikle istenilen metin veya simge istenilenden daha kabarık görünebilir.

Son olarak lazer gravür etiket ile devam etmek gerekirse bu tür etiketlerin genellikle asit oyma işlemine benzetildiği görülür. Yalnızca bu işlem yapılırken lazer kullanılır. Farkı ise oyma derinliğinin asit indirmede az iken lazer gravür de fazla olmasıdır. Yalnızca siyah be metalin kendi rengine yakın bir görünüme sahip olan bu etiketler kullanım alanı olarak daha dardır. Bunun nedeni ise hem maliyetli hem de renk sorunudur. Son çeşit ise makine kumanda panel etiketidir. Bu çeşit, alüminyum ve paslanmaz çeşit metallerinden herhangi biri kullanılarak yapılabilir. 1 mm ile 3 mm kalınlığa sahiptir.

Metal Etiket Özellikleri

Metal etiketlerin özelliklerinden en dikkat çekeni elbette dayanıklı olmasıdır. Bu sayede hemen hemen her sektörde rahatlıkla kullanılmaktadır. Hava koşullarına, düşmelere, yıpranmalara oldukça dirençlidir. Bu da etiketin aslında uzun yıllar gönül rahatlığı ile kullanılabileceğinin bir işaretidir. Klasik etiketlerde oluşabilecek hasarlara rastlamak mümkün değildir. Metal Etiketler genellikle alüminyum, pirinç, bronz ve çelik yaygın olarak şekillendirilen ham maddelerdir. Metal etiketlerin bir diğer özelliği ise kolay montajıdır. Alıcılar ürünü aldığında kendileri montaj işlemini kolaylıkla yapabilir. Üstelik taşınma imkanına sahiptir. Nakliye aşamasında oluşabilecek herhangi bir hasara karşı dirençlidir. Bu etiketlerin bir diğer özelliği ise tasarımlarıdır. Klasik etiketlere oranla daha ağır bir yapıya sahiptir. Firmanın istekleri doğrultusunda şekillendirilebilir ve özelleştirilebilir. Renk, boyu, kalınlık, parlaklık, punto, çizim gibi birçok detay firmanın isteği doğrultusunda ilerler. Böylelikle müşteri memnuniyeti oldukça yüksek bir ürün ortaya çıkar.

Tercih edilen firmanın da bu özelliklerin korunmasında etkisi bulunmaktadır. Doğru bir marka ile anlaşıp etiketlerinizi yapmaya karar verdiğinizde kaliteli bir hammadde kullanacağını, son teknoloji baskı tekniklerine sahip olduğunu onaylamış olursunuz. Özellikle uzun yıllar kullanılabilecek bu tür ürünler için firma kimi zaman yanıltıcı olabilmektedir. Bu nedenle anlaşmaya gitmeden önce piyasa araştırması yapmalı, fiyat karşılaştırmalı ve ürün özelliklerine hâkim olmalısınız. Bu konularda bir deneyiminiz bulunmuyorsa ve bilgi sahibi değilseniz yazımız sizin için faydalı olacaktır.

TMK Reklam Metal Etiket

Bir metal etiket almaya karar verirken beklentinizin ve isteklerinizin ne olduğuna karar vermelisiniz. Birkaç adımı sırasıyla takip etmek size bu süreçte oldukça yardımcı olacaktır. Hangi sektör için bir etikete ihtiyacınız var? Otomotiv, reklam, mobilya, havacılık vb. olabilir.  Hemen ardından ürününüzün neyi anlatmak istediğini belirlemelisiniz. “Bir uyarı etiketi mi yoksa bir bilgi etiketi mi?” karar vermelisiniz. Dilerseniz yalnızca logo baskısı da isteyebilirsiniz. Bir sonraki adım kullanılacak olan yazı, simge seçimidir. Anlatmak istediğinizi net bir şekilde belirlemelisiniz. Uzun yıllar aynı yazı metal etikette kalacaktır. Bu nedenle emin olduğunuz zaman baskı işlemini onaylamalısınız.

Bir diğer adım boyut ve kalınlıktır. Birbirinden farklı onlarca boyut imkânı olduğu unutulmamalıdır. Görsellik ve tasarım oldukça önemlidir. Eğer yazınız ve seçtiğiniz boyut uyumsuz olursa çabalarınız ve paranız boşa gidebilir. Örneğin dikdörtgen bir şekilde hayal ettiğiniz bir etikete baskı yapıldığında yazılar ile kare bir etikete yapılan yazı baskısının görünümü oldukça farklı olacaktır. Bu nedenle baskı işlemi öncesi tasarımınızı mutlaka görmeli ve son halini daha baskıya gitmeden dijital ortamlarda karşılaştırmalısınız. Böylelikle sonrasında bir hayal kırıklığı meydana gelmeyecektir. Bir sonraki adım ise artık baskıya gidilmesidir. Bu aşamaya kadar olan her şey istediğiniz metal – etiketin tasarımı ile ilgilidir. Dikkat edilmesi gereken ve tasarımın mükemmele yakın olmasını sağlayan şey ise seçilen etiket firmasıdır.

Piyasada metal etiketlerinizi yaptırabileceğiniz ve fikir alabileceğiniz doğru ve güvenilir bir firma bulmak oldukça zor olabilir.  Karar verirken endişelenmenize gerek yok. TMK Reklam ile aklınızdaki etikete yansıtabileceğiniz kaliteli ve üstün görüntü kalitesine sahip bir ürüne sahip olabilirsiniz. Üstelik sektör fark etmeksizin yüzlerce model arasında dilediğiniz bir ürünü oldukça kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Siz de ihtiyacınız olan tüm metal etiket türlerine ve daha fazlasına uygun fiyatlarla TMK Reklam ile ulaşabilirsiniz. Etiketinizi yaratırken üretimin her aşamasında nasıl istediğinize, hangi alanda kullanmak istediğinize, renk, doku ve daha birçok tercihiniz için TMK Reklam’ı tercih edebilirsiniz.