Sticker Etiket

Sticker Etiket

Sticker Etiket

Sticker Etiket 1200 800 Etiket Ürünleri, Etiket Baskı, Etiket Çeşitleri

Üretimi ve kullanımı oldukça pratik ve maliyetsiz olan Sticker Etiketler, pazarlama ve satışta kullanılan vazgeçilmez materyallerden biridir. Etiket terimi, Fransızca’da “yapıştırmak” anlamına gelen “étiquette” kelimesinden dilimize geçmiştir. Sticker Etiket; ahşap, plastik, metal ve kağıt gibi çeşitli yüzeylere yapıştırılabilir. Kullanılacak yüzeye göre tercih edilmesi gereken stickerlar değişeceği için kullanılacak yüzey bilgisini doğru belirlemek ve bu konuda doğru ürünü seçmek oldukça önemlidir. Genellikle küçük boyutları tercih edilen stickerlar, TMK Etiket’te istenen her boyut ve şekilde üretilebilir.

Sticker Etiket Özellikleri

Neredeyse bütün ürünlerde ürüne dair açıklamanın yer aldığı bir etiket bulunur. Çünkü bu tarz bilgilendirici bir metnin bulunması yetkili kurumlar tarafından zorunlu tutulmaktadır. Bunu da en hesaplı ve kolay yolda üretmenin yolu da Sticker Etikettir. Bu zorunluluğun yanında, etiketler reklam niteliği taşıdığı için de üretim yapanlarca tercih edilmektedir. Bir araştırmaya göre, müşterilerin %64’ü ürünleri etiketlerinin dikkat çekiciliği sayesinde satın alıyor. Peki, Sticker Etiket Özellikleri nelerdir?

 • Kimi etiketler sıcaklık ve nemden fazlasıyla etkilenirken, güvenlik etiketi gibi kimi etiketler son derece dayanıklıdır ve sıcaklık, yağmur gibi dış etkenler sebebiyle yıpranmazlar. Etiketler türlerine göre kuşe, rulo, şeffaf ve opak olarak sınıflandırılır.
 • Kuşe etiketler yüksek yapışkanlık özelliğine sahiptir, mat ve parlak kuşe etiketler mevcuttur. Yüzeyi pürüzsüzdür.
 • Rulo etiketler genellikle endüstriyel amaçlı kullanılır, kâğıt ya da plastik bazlı olarak üretilir.
 • Şeffaf etiketler plastikten üretilir, olumsuz dış etkenlere karşı son derece dayanıklıdır.
 • Opak etiketler de şeffaf etiketler gibi plastikten üretilir ve sıcaklığa, neme karşı dayanıklıdır. Opak etiketler uzun raf ömrü, geniş kullanım alanı ve yüksek baskı kalitesi sebebiyle birçok alanda tercih edilir.
 • Eko termal etiketler, hızlı tüketim ürünlerinde en çok tercih edilen etikettir. Sıcaklık, nem gibi dış etkenlere dayanıklı olmadığı için kullanım ömrü kısıtlıdır.
 • Lamine termal etiketler ribon kullanılmadan üretilir. Ribbon, termal transfer tekniğiyle baskı alınmasını sağlayan malzemedir. Çeşitli türleri olan ribbonun en çok kullanılan çeşitleri wax ribbon, resin ribbon ve resin wax ribbondur. Üzerinde koruyucu bir tabaka bulundurduğu için eko termal etiketlere göre daha uzun ömürlüdür.
 • Lazer etiketler, kendiliğinden yapışkandır. Adres etiketi olarak da bilinen lazer etiketler CD, zarf, kutu ve koli gibi yüzeylerde kullanılabilir.

Sticker Etiket 2

Sticker Etiket Kullanım Alanları

Kullanım alanlarına göre Sticker Etiketün etiketi, marka etiketi ve güvenlik etiketi olarak sınıflandırılabilir. Özellikleri ise şu şekildedir:

 • Ürün etiketleri, ürünün kullanım şekli, son kullanma tarihi, içindekiler gibi ürünle ilgili temel bilgilerin yer aldığı açıklayıcı nitelikte etiketlerdir.
 • Marka etiketleri, ürünü ve firmayı tüketici gözünde temsil ettiği için tasarımına ve kalitesine son derece önem verilerek üretilmesi gereken etiketlerdir. Marka etiketlerinde ürünün ismi ve üretici ya da yetki sahibi firmanın adı kesinlikle yer alır.
 • Güvenlik etiketleri çıkarılmaya çalışıldığında yüzeyde izler bırakır, bu sayede ürünün kullanılma durumu saptanmaya çalışılır. Güvenlik etiketleri, başta bilgisayar olmak üzere genellikle elektronik aletlerde kullanılır.

Etiket tasarımı ve etiketinin doruk noktasına ulaştığı hologram tasarımları ise, nesnelerin 3 boyutlu gösterilebildiği tasarımlardır. Sahteciliği önleme amacıyla ilaç sektörü gibi birçok sektörde kullanılır.

Sticker Etiket Nasıl Olmalıdır?

Uzun yıllardır yasak yükümlülükler ile zorunlu hale getirilmiş olan etiket uygulamasında, tasarım aşamasında izlenmesi gereken maddeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Etiket tasarımları sade olmalıdır.
 • Etiketler markayı temsil etmelidir.
 • Etikette bulunan bilgiler güncel olmalıdır.
 • Etikette kullanılan font, renk, karakter büyüklüğü firmanın marka rehberinde belirtilen standartlarla uyumlu olmalıdır.

Sticker Etiket 3

TMK Reklam Sticker Etiket

Reklam ve pazarlama amaçlı sticker tasarımı yapılırken firmanın logosuna, logo renklerini, ürünün kullanım amacına ve hedeflediği kitleye göre tasarımlar yapılmaktadır. TMK Reklam’da firmanızın ve ürününüzün temsilcisi olan sticker etiket tasarımlarını yaparken sizi en iyi şekilde yansıtmaya çalışıyoruz.

Etiket tasarımında etiketin boyutuna karar verirken ürününüze ve ihtiyacınıza göre seçim yapıyoruz. Eğer etiketin boyutu ürünün boyutuna göre küçük kalırsa, etiket yeterince görünür olmaz. Etiket boyutu ideal boyutundan büyük olursa etikette özellikle kenarlarda kırışıklıklara sebep olur. Etikette yer alması gereken temel bilgiler sektörlere göre değişse de temel olarak ürün ismi, net ağırlık, iletişim bilgileri, içindekiler, kullanım talimatı olarak özetlenebilir.

TMK Reklam’da alüminyum, damla, leksan panel, metalize solid, serigrafi baskı, dia cut, mobilya, sticker/çıkartma, asit indirme, döküm, metal, paslanmaz thin cut, metal, barkod, folyo kesim, metal şablon, PVC/leksan, uyarı ve ikaz gibi ihtiyaç duyacağınız tüm etiket çeşitlerini bulabilirsiniz.